דף הבית / שירותים / המחלקה הכלכלית / מאמרים / הערכת פרמיית סיכון השוק ERP של ישראל ע"י גזירת פרמיית הסיכון המשתמעת implied באמצעות מודל גורדון

קבל/י עידכונים כל פעם שאעדכן את הבלוג שלי בפוסט חדש.

מאמרים

הערכת פרמיית סיכון השוק ERP של ישראל ע"י גזירת פרמיית הסיכון המשתמעת implied באמצעות מודל גורדון
פניה אישית

הדרך המקובלת לביצוע חישוב פרמיית הסיכון של השוק לצורך הערכת מחיר ההון של החברה היא באמצעות אמידת הפער בין התשואה ההיסטורית של המדד המשוקלל של המניות לבין התשואה על נכס חסר סיכון (בדרך כלל אגרות חוב ממשלתיות). ישנן שתי מגבלות עיקריות בשיטה זאת. המגבלה הראשונה נעוצה בכך שחישוב פרמיית הסיכון מותנית בקיום של שוק עם רמת סחירות גבוהה ומאגר נתונים היסטוריים ארוכי טווח, דבר שלא תמיד קיים בשווקים מתפתחים. העדר תנאים אלה עשוי לייצר עיוותים באומדן פרמיית הסיכון במדינות מתפתחות. הפרקטיקה המקובלת להתגבר על מגבלה זאת היא באמצעות הוספת פקטור הסיכון הספציפי של המדינה המתפתחת לפרמיית הסיכון של שוק מפותח (הניתנת לאמידה). כמובן קביעת שיעור הסיכון הספציפי של המדינה גם מועדת להטיות ואי דיוקים.


המגבלה השנייה של השיטה טמונה בהסתמכותה על הנחת הסטציונריות של פרמיית הסיכון כלומר ההנחה כי פרמיית הסיכון מהווה פקטור בעל תוחלת קבועה הניתנת לאמידה מדויקת באמצעות מדגם נתונים היסטוריים מספיק רחב - הנחה שלא זכתה לאישוש אמפירי.


השיטה החלופית לאומדן פרמיית הסיכון, שאינה דורשת תנאים והנחות של שיטה הראשונה היא שיטת אמידת "הפרמיה המשתמעת" (
implied equity risk premium). שיטה זאת מתבססת על העיקרון המונח במודל גורדון (Gordon ) לפיו שווי החברה נגזר מהיוון הדיבידנדים שהחברה צפויה לחלק בעתיד. 

 


למאמר המלא לחץ כאן

 

 

לדף הקודם לדף הבא